Recenze

Léčivé byliny v květináči a na zahradě

Nakladatelský dům Grada přichází s další krásnou knihou, která nás zase o krůček vrátí zpět do náruče všemocné přírody. A co se dozvíte v nové knize LÉČIVÉ BYLINY V KVĚTINÁČI A NA ZAHRADĚ? Např. to, že v květináči na balkoně se dá pěstovat i taková kopřiva. Právě díky tomu, že nemá v květináči moc místa, se vám příliš nerozšíří a vy se tak na jaře můžete těšit na nádivku z čerstvých kopřiv. 😉

Název: Léčivé byliny v květináči a na zahradě

Autoři: Bergmann Heide, Armbruster Ulrike

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2020

Počet stran: 160

Divoké byliny do našeho života přinášejí nejen zdraví, ale jsou i potěchou pro oko. Abyste jejich kouzlo a moc mohli plně využít, nemusíte chodit za město do lesů, luk a hájů, ale s touto knihou vám bude stačit buď vaše zahrádka, nebo i balkon v paneláku. Budete je mít tak pěkně po ruce a navíc zjistíte, že jejich pěstování není vůbec složité, stačí, když dodržíte pár zásad a ony se vám odvděčí svými blahodárnými účinky.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

V knize Léčivé byliny v květináči a na zahradě najdete 25 nejběžnějších druhů bylin a způsoby, jak je pěstovat v bezprostřední blízkosti obydlí. Zjistíte, kdy a jak je sklízet, a naučíte se z nich připravit přes 90 vyzkoušených receptů.

Hned na začátku knihy vám autoři představí divoké superrostliny, které v dřívějších dobách hojně využívaly už naše babičky a mnoho generací žen před nimi. Mimo jiné se dozvíte, že 100 gramů listů kopřivy obsahuje téměř třicetkrát více vitaminu C než stejné množství hlávkového salátu 😮 .

Celá kniha se dělí do dvou velkých kapitol:

  1. Jak na bylinky – zde se dozvíte, jak vybrat ty pravé rostliny pro svou zahradu či balkon, jak je pěstovat, pečovat o ně, sklízet, ale i o zpracování v kuchyni. A nemusí jít zrovna o vaření, jistě vás bude i zajímat jak je správně sušit, nakládat nebo zamrazit. A třeba i to, že některé divoké rostliny přímo milují společnost rajčat nebo okurek, takže zeleninových salátů budete mít pořád zásobu.
  2. Bylinky – jsou kapitola, kde se vám představí 25 vybraných divokých rostlin. Z těch známějších poznáte česnek medvědí, dobromysl obecnou, křen selský nebo sedmikrásku chudobku, ale také narazíte na byliny, které možná ani nevíte, že existují – pěťour srstnatý, bršlice kozí noha či merlík všedobr. No zkrátka pohádkové byliny od kouzelné babičky, které vám dodají sílu i zdraví. Ke každé bylině se dozvíte jak ji pěstovat na zahradě i v květináči, jaké má účinky a hlavně množství receptů, jak ji použít v jídle nebo třeba na jaký neduh vám pomůže v době zdravotní indispozice.

Pokud jste fanouškem bylin, ale v zahradničení úplný nováček, pak můžete zkusit jako svůj první pokus začít s pampeliškou v balkonovém květináči. Její semínka klíčí během několika dní a za chvíli můžete sklízet a připravit si tak chutnou „mňamku“ v podobě křehkých tvarohových nočků s květy pampelišky lékařské nebo pro otrlejší hořký likér, který se výborně hodí na žaludeční obtíže.

Veškeré informace jsou od autorů knihy podány stručně a velmi jasně. Obsažené recepty jsou srozumitelně popsány a ve většině případů z dostupných surovin, které buď najdete doma, nebo v nejbližším obchodu. Vše je doplněno fotografiemi jak bylin, tak hotových jídel i grafu, kdy nejlépe jednotlivou bylinu sbírat.

Kniha Léčivé byliny v květináči a na zahradě se mi moc líbila, až mně bylo líto, že je tak útlá. Klidně bych se dozvěděla další zajímavé informace i o jiných bylinách. A co mě nadchlo nejvíce je fakt, že jako paneláková rodina teď budeme mít kousek přírody i na balkoně, protože teď už vím, jak na to. 😉

Hodnocení: 100 %

Za výlet do přírodních kouzel našich babiček děkuji nakladatelství Grada a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Léčivé byliny v květináči a na zahradě.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *