Recenze

Prozření Mary Dyerové

Některé dny jsou lepší, některé nestojí za nic. Ale jak zhodnotit den, kdy se člověk probere v nemocnici, nepamatuje si, jak a proč se tam dostal a navíc mu oznámí, že všichni jeho nejlepší kamarádi jsou mrtví…? Přesně to se přihodí sedmnáctileté Maře Dyerové, hlavní hrdince Prozření.

Název: Prozření Mary Dyerové

Autor: Michelle Hodkinová

Série: Trilogie Mara Dyerová, I. díl

Nakladatelství: Slovart a Brio

Rok: 2013

Počet stran: 368

Oficiální anotace

Když se Mara Dyerová probudí jednoho dne v nemocnici a vůbec netuší, jak se tam dostala, má pocit, že život už nemůže být podivnější. Může. Věří, že za nehodou, při které zemřeli její přátelé, musí být něco víc. Nemýlí se. A po tom všem, čím si prošla, nevěří, že by se mohla ještě někdy zamilovat. Plete se.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Michelle Hodkin @? on Twitter: "Thank you so much for the ...

Michelle Hodkin

Absolvovala právnickou školu v Michiganu. Pracovala jako právnička, specializující se na protiteroristické soudní spory. První román napsala ve dvaceti sedmi letech.

Text, zdroj . Foto zdroj:  Twitter.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Tato YA fantasy kniha své čtenáře (resp. čtenářky – cílovou skupinou jsou teenage slečny) upoutá svými deskami, které čtenáře navnadí na temně – romantický, mysteriózní příběh, kterého si díky americké spisovatelce Mitchelle Hodkingové užijí požehnaně.

Příběh je vyprávěný v ich-formě hlavní hrdinkou. Střídají se zde retrospektivní pohledy s dějem v současnosti. V knize najdeme všechny žánrové prvky typické pro soudobou YA  literaturu: fyzicky krásné, sedmnáctileté slečně se během okamžiku zcela od základu změní život: zemřou jí nejbližší přátelé a ona jediná nehodu přežije, ale z osudné noci si nic nepamatuje. Její rodina se díky této tragické události rozhodne pro stěhování na Floridu, takže Mara je navíc nucená změnit školu a zvykat si na nové spolužáky. Samozřejmě, že se do ní v nové škole (na první pohled) zakouká nejhezčí, nejbohatší, ale zároveň i nejzvláštnější kluk ze školy Noah Shaw, kterého ona (z počátku) odmítá, aby se z nich v průběhu času stal nerozlučný pár… Jakkoli toto žánrové klišé může vyznívat trapně, v příběhu trapné není. Je to zejména tím, jak autorka napsala hlavní postavu: Mara je chytrá, tvrdohlavá, odvážná. Pro sprosté slovo nejde daleko. Je to magnet na trapasy, se kterými se umí s nadhledem a vtipem vypořádat. Autorka příběh skvěle okořenila smyslem pro ironii, nadsázku a humor, které mají všechny hlavní postavy příběhu. 

... „Proboha, seš jako mor.“
„Dokonale vybroušené, všeobecně srozumitelné epické podobenství, které má nadčasový morální význam? To ti moc děkuji. Je to jedna z nejhezčích věcí, jaké mi kdy kdo řekl,“ odpověděl pobaveně.
„Myslím tu nemoc, Noahu, ne tu knihu.“
„To jsem jako neslyšel.“ …

410 Best underwater»water photography images | Water photography ...Na své si přijdou i milovníci tajemna a duchařiny: Maře se začnou zjevovat mrtvé kamarádky – doma i ve škole, mluví na ní ze zrcadel… – a zdá se jí, že potkává svého mrtvého přítele, který měl zahynout v tu stejnou osudnou noc. Její matka (psycholožka) se začne bát o Mařino psychické zdraví a donutí jí léčit se s postraumatickou stresovou poruchou a halucinacemi.

YA románů v poslední době vychází mnoho, ovšem mě Prozření přijde jako jedna z „top“. Zápletka není tuctová, postavy nejsou „duté“ a ponurá, děsivá atmosféra zvládne ke knize „přilepit“ i čtenáře, který do cílové skupiny věkem dávno nepatří 🙂 . Mně kniha bavila, líbila se mi a umím si představit, že se k ní časem vrátím. (Obr, zdroj).

Hodnocení: 95%

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] díl trilogie pokračuje ve svižném tempu stejně jako „jednička“. Milostný vztah mezi Marou a Noahem je malinko upozaděn. Mara si zvyká na to, že je […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *